Upute za nastavu od ponedjeljka 25.05.2020.

Autor: Zlatko Volarević, 22. 5. 2020.

Upute za početak nastave za razrede od I. do IV.

Draga djeco i roditelji,

od ponedjeljka, 25. svibnja 2020., počinje redovna nastava u školi za učenike razredne nastave.

Svi učenici trebaju se uključiti u nastavu u školu, a roditelji čija djeca neće ići u školu, trebaju opravdati izostanak s nastave. Oni će pratiti nastavu u sklopu programa Škola na Trećem s tim da trebaju biti u stalnom kontaktu s razrednicom.

Nastava u školi odvijat će se prema redovnom rasporedu, uključujući i izborne predmete, jedino se neće održavati izvannastavne aktivnosti.

Roditelji ne smiju ulaziti u školsku zgradu, a svi razgovori s roditeljima odvijat će se telefonskim putem.

Nastava će započinjati u 8 sati za sve učenike, a pravila odgovornog ponašanja će im razredne učiteljice pojasniti. Cijelo vrijeme će se odvijati dezinfekcija svih dodirnih površina i paziti na upute dane od Zavoda za javno zdravstvo...

Ovo su neka od pitanja na koje MZO dalo pojašnjenje:

1. Zašto se u škole vraćaju samo učenici 1. – 4. razreda, a ne svi kad su škole sigurne prema uputama HZJZ-a?

Za početak, kako bi škole mogle osigurati prostorne uvjete koje traži HZJZ, nije moguće vratiti u škole sve učenike i održati nastavu za sve razrede.

Drugi razlog je što učenici razredne nastave teško mogu učiti i stjecati neke temeljne vještine (čitanje, pisanje, crtanje…) bez odrasle osobe i to im se mora osigurati. Uz to, u školi će se izvoditi cijela satnica.

Također, u razrednoj nastavi se radi s manjim brojem učitelja nego u predmetnoj nastavi.

1. Je li povratak u školu obvezan za sve učenike razredne nastave?

Upute HZJZ-a kažu da je škola sigurna za zaposlenike i učenike uz pridržavanje navedenih mjera pa učenici razredne nastave trebaju ići u školu.

Roditelji čija djeca neće ići u školu, kao i inače, trebaju opravdati izostanak s nastave.

Razlozi za nedolazak u školu mogu biti objektivni kao što su: bolest, izmještenost zbog potresa, osnivač ne može brzo osigurati primjeren prijevoz, lokalno žarište (primjer Brač) itd. Također, mogu biti i subjektivne okolnosti poput teško bolesne osobe u kućanstvu i roditelj se boji poslati dijete u školu iako u redovitoj situaciji to ne bi bila opravdana isprika.

Učenici koji će ostati kod kuće imat će priliku još neko vrijeme, dok se ne obradi obvezno gradivo, sudjelovati u mješovitoj nastavi uz pomoć Škole na Trećem, ali se prema novim uputama mogu i naknadno uključiti u razredni odjel.

Libertasov autobus polazi u ponedjeljak iz Štedrice u 7h i 15min, a iz Smokovljana nazad ide u 12 h.

Još jedna važna napomena je da roditelji moraju ujutro djeci izmjeriti temperaturu i zapisati vrijednost na jedan papir koji će djeca nositi u školu i to raditi svako jutro prije škole.