Obilježavanje Dana ružičastih majica

Autor: Administrator , 2. 3. 2021.

Svečano obilježen Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Dragi učenici, pročitajte priču o tome kako je nastalo obilježavanje Dana ružičastih majica.

Sve je krenulo još 2007. godine u Novoj Škotskoj (savezna država u Kanadi) i to upravo od jedne ružičaste majice, kada je jedan učenik u znak podrške svojoj majci koja je bila bolesna, odlučio obući ružičastu polo majicu, a nije ni slutio što ga čeka po dolasku u školu. Postao je glavna meta nasilnika, počeli su ga verbalno vrijeđati, te su mu prijetili i fizičkim nasiljem.

Sve su to slušala dvojica mladića, koja su u znak podrške učeniku u ružičastoj majici odmah nakon nastave otišli do lokalne trgovine gdje su kupili 50 ružičastih majica. Svima koje su poznavali su isti dan poslali e-mail u kojem pozivaju ostale učenike da svi dođu odjeveni u ružičaste majice. Ono što je uslijedilo ni jedan od njih nije očekivao. Stotine učenika su drugi dan došli obučeni u ružičasto, a kada je to vidio učenik kojega su dan prije radi iste majice zlostavljali - oduševljenje na licu nije mogao sakriti.

Učenici i učitelji naše škole obukli su ružičaste majice da svi zajedno pokažemo kako nasilje nije rješenje, nije prihvatljivo, i da ga svi zajedno ne smijemo i nećemo podupirati. Održane su edukativne i kreativne radionice posvećene prevenciji nasilja, a na kraju radnog dana ispred naše škole poletjeli su baloni napunjeni helijem na kojima su bile ispisane poticajne poruke.

Anita Begušić, knjižničarka

Kratki video pogledajte u prilogu a u galeriji pogledajte fotografije s obilježavanja

Priloženi dokumenti:
Dan_ruzicastih_majica.avi (2.05 MB)